Malé létající stroje, řízené RC rádiem. Jsou různé verze, převážně se liší počtem vrtulí. Jsou tří, čtyř, šesti ale i osmy vrtulové, najdou se ale i jiné nestandardní létající stroje.

Dron se řídí RC vysílačkou a vždy v zorném poli pilota, neděláme programovatelné lety pomocí GPS bodů, stále máme stroj na dohled a pod kontrolou. GPS využíváme jen ke stabilizaci místa. To je asi hlavní rozdíl mezi dronem a copterem. Ale jelikož název dron je již zažitý a každý ho používá, budeme tento létající stroj stejně jmenovat.

Mantis900-4

Technologie je dnes už natolik vyspělá, že máme kompletní informace o stavu baterií díky zpětné telemetrii. Tím víme jak dlouho ještě můžeme létat a kdy už musíme přistát.

Pokud selže motor nahradí ho dva vedle něj a copter se nezřítí. A pokud dojde ke ztrátě spojení, dron se sám vrátí na pozici startu a přistane. To jen k bezpečnosti. Ale mnohem důležitější je létat tak, aby když se kdykoliv něco rozbije a dron se zřítí na zem, tak musí spadnout do bezpečného prostoru, kde nikdo není a nikoho tak nemůžeme zranit nebo zničit majetek druhých. Stále si uvědomovat nebezpečí, které zde hrozí a předcházet mu. Ale je to v podstatě jako v autě, také vám při řízení hrozí nehoda ale jezdit kvůli tomu nepřestanete.

Kamera na přední straně umožňuje dělat nevšední záběry „z ptačího pohledu“. Je pověšená na speciálním zařízení gimbal, které dělá přesně opačné pohyby náklonu než dron. Tak je záběr stabilní a vypadá úžasně. Dnes je již standard natáčet do rozlišení videa HD 1080p, což je rozlišení obrazu 1920×1080 pixelů. Z tohoto videa můžeme vybrat fotografie a ty jsou vhodné pro jakékoliv prezentace na webu, tak i pro malé fotografie třeba do kroniky. Pokud je požadavek na větší rozlišení, přepneme snímkovaní do fotografického režimu a ten vytváří foto o rozlišení 10M pixelů. Úhel záběru je 170° a dají se tak tvořit i panoramatické snímky z několika záběrů na sebe navazujících.

Ale mnohem více o této technologii se dočtete v kategorii Dron v akci, kde jsou zajímavosti a novinky ze světa dronů ale komplexní články a této technologii a její použití.

nocni mura
přehrada Les Království